Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 maja 2021 r.
8:27

Leśna Baza pod Lublinem. Trochę natury i dzieci są szczęśliwe

46 1 A A

Rozmowa z Marią Artemiuk-Kozicką z Leśnej Bazy NaTurka pod Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W niedzielę (23.05.2021) zapraszacie na dzień otwarty w Leśnej Bazie NaTurka. Co to za miejsce?

– Miejsce wśród drzew i zieleni, gdzie prowadzimy edukację przyrodniczą, przygodową, leśną. Miejsce, gdzie zapraszamy dzieci, ich rodziców, na warsztaty, leśne urodziny, a latem na półkolonie. W naturze i bez smartfonów.

• Bezwzględny zakaz używania telefonów?

– Tak. Zielona świetlica to miejsce oddechu. Od miasta, od tego wszystkiego, co nas przytłacza. Po całym dniu, kiedy dzieci są przykute do komputerów, tu wreszcie mogą się wybiegać, pobawić w co tylko chcą. A Kuba Orłowski, czyli Inspektor Bywak, który jest jednym z założycieli Bazy, zabierze na spacer do pobliskiego lasu. Bo porośnięta brzózkami i sosenkami działka w podlubelskiej Turce, gdzie założyliśmy bazę, to naturalne przedłużenie lasu.

• A las jest ważny bo…?

– Bo od września marzy się nam tutaj leśne przedszkole. Prowadzeniem Bazy zarabiamy na podstawowe inwestycje. jak doprowadzenie bieżącej wody czy postawienie budynku. Nie zawsze pogoda pozwala na to, by cały dzień spędzić na zewnątrz. Zwłaszcza zimą. Na razie warunki są bardzo surwiwalowe, ale dzieciom się to podoba. Uczą się tu rzeczy, których nigdy nie nauczą się w szkole. Mamy też kuchnię błotną, „sklepik”, piaskownicę, tor przeszkód. Ale dzieci w grupie na dworze same znakomicie organizują sobie czas, świetnie się dogadują. Wystarczy trochę zieleni i dzieci są szczęśliwe.

• Leśne przedszkola są w Polsce coraz popularniejsze. Choć nie mogą liczyć na rządowe dofinansowanie.

– Tak, zainteresowanie takim rodzajem edukacji jest ogromne. Sama marzę o tym, by moje córki poszły do takiego przedszkola. Stąd ten pomysł, z prostej potrzeby, by dzieci mogły spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Bo nie mają dziś takiego dzieciństwa jakie my mieliśmy – na trzepaku pod blokiem. Nawet z medycznego punktu widzenia syndrom deficytu natury przyczynia się wzrostu zapadalności na wiele chorób, zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.

• A czym wasza baza różni się od Rezerwatu Dzikich Dzieci, który od kilku lat w wakacje działa na Rusałce w Lublinie?

– Rezerwat w założeniu jest dla dzieci nieco starszych, które mają tam przestrzeń do nieskrępowanej zabawy bez ingerencji dorosłych. U nas podziału na dzieci młodsze i starsze w zasadzie nie ma, a rodzice są równie mile widziani jak dzieci. Bardziej też stawiamy naedukację przyrodniczą, to nasza główna formuła. W planach mamy zajęcia dla rodziców, dla matek.

• Na jakiej zasadzie można do was przyjechać?

– W poniedziałki, środy i piątki od 16 do 19 działa Zielona Świetlica, w której można zostawić dzieciaki pod opieką dwójki doświadczonych pedagogów, by się wybiegały i pooddychały świeżym powietrzem. W weekendy są warsztaty i spacery rodzinne. Można z Inspektorem Bywakiem pójść na spacer do lasu, posłuchać niesamowitych opowieści o zwierzętach, potem upiec na ognisku kiełbaskę, zrobić coś ciekawego z rzeczy znalezionych w lesie. Organizujemy też leśne urodziny, kompletnie inne niż te w salach zabaw. Zapraszamy też szkoły i przedszkola. A wakacje będą półkolonie. Planujemy sześć tygodniowych turnusów. Na wszystko można się zapisywać przez naszego Facebooka.

• Kto stoi za Leśną Bazą NaTurka?

– Oprócz mnie i Kuby Orłowskiego jest jeszcze Beata Wydra i Dominika Serafin, które maja doświadczenie właśnie z rezerwatu Dzikich Dzieci. Współpracujemy też z gronem osób, które będą prowadzić warsztaty, jak Arek Ziętek (teatr) czy Sylwia Lasok (muzyka). Podczas dnia otwartego w najbliższą niedzielę (23 maja) będzie można zobaczyć co tam robimy. Zapraszamy od 10 do 13.

CO TO JEST PRZEDSZKOLE LEŚNE?

Norwegowie mówią: „det fins ikke dĺrlig vćr, bare dĺrlige klćr”, czyli „nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania”. Dzięki temu wychowankowie „leśnych przedszkoli” spędzają całe dnie w przyrodzie. Bez względu na to, czy wieje, pada albo robi się zimno. Nie chodzi tu jednak o budowanie odporności na warunki atmosferyczne, a o budowanie takiej relacji z otaczającym światem, która będzie motywacją, by o ten świat dbać i go chronić. Leśne przedszkole to miejsce gdzie dzieci wychowywane są w zgodzie z naturą i jej cyklicznością. Zdobywają nowe umiejętności i wiedzę w oparciu o poszanowanie środowiska naturalnego.

Może być zlokalizowane w lesie, na łące, na plaży. Każde miejsce, które inspiruje i łączy z naturą jest idealne. Najczęściej za schronienie służą leśnym przedszkolakom zabudowania bliskie naturze, takie jak jurta, tipi, namiot domek z gliny lub barakowóz. Istnieją również takie leśne przedszkola, które nie mają ani swojego terenu, ani prywatnego schronienia – dzieci są przywożone i odbierane na skraju lasu, za ewentualne schronienie w razie ekstremalnych warunków pogodowych służy leśniczówka, pobliska szkoła czy biblioteka. Przewodnikami w leśnych przedszkolach są miłośnicy natury, ludzie, którzy sądzą, że las jest jednym wielkim placem zabaw, a przyroda jest mądrą nauczycielką.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Reprezentacja Niemiec drugim ćwierćfinalistą Euro 2024

Euro 2024: Burza i przerwanie meczu nie przeszkodziły Niemcom w awansie do ćwierćfinału

W drugim meczu 1/8 finału Euro 2024 reprezentacja Niemiec nie miała  żadnych kłopotów z pokonaniem Duńczyków. Gospodarze imprezy wbili ekipie ze Skandynawii dwa gole i z dużym spokojem zameldowali się w najlepszej ósemce turnieju

Bartosz Zmartzlik i Fredrik Lindgren stoczyli w finale Grand Prix w Gorzowie pasjonującą walkę

Fredrik Lindgren rzutem na taśmę pokonał Bartosza Zmarzlika w ramach Grand Prix w Gorzowie

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że w sobotę w ramach Grand Prix w Gorzowie Bartosz Zmarzlik okaże się najlepszy na doskonale znanym sobie torze. W finale żużlowiec Orlen Oil Motoru był o włos od zwycięstwa, ale wydarł mu je w ostatniej chwili jego klubowy kolega – Fredrik Lindgren i to on został bohaterem sobotniego ścigania.

Porozmawiają o rozbudowie Samsonowicza. Miasto zaprasza na spotkanie

Porozmawiają o rozbudowie Samsonowicza. Miasto zaprasza na spotkanie

W czwartek mieszkańcy Lublina będą mogli porozmawiać o planach przebudowy ulicy Samsonowicza. Na spotkanie zaprasza lubelski ratusz.

Euro 2024: Obrońcy trofeum odpadają po beznadziejnej grze

Euro 2024: Obrońcy trofeum odpadają po beznadziejnej grze

Mecze 1/8 finału Euro 2024 zaczęły się od sporej niespodzianki. Grająca apatycznie i bez pomysłu reprezentacja Włoch w fatalnym stylu pożegnała się z niemieckim turniejem przegrywając w Berlinie ze Szwajcarią

Fluo Party
foto
galeria

Fluo Party

Energia, muzyka, atmosfera i światła LED. To wszystko było podczas imprezy Fluo Party w klubie Helium. Zobaczcie, jak się daliście ponieść kolorowemu szaleństwu. Tak się bawi Lublin!

Będą wspominać Cud Lubelski. Ulicami przejdzie procesja
UTRUDNIENIA W RUCHU/OBJAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Będą wspominać Cud Lubelski. Ulicami przejdzie procesja

W środę (3 lipca) będziemy wspominać rocznicę Cudu Lubelskiego. Na kierowców będą czekać utrudnienia w ruchu.

Impreza pod chmurką
foto
galeria

Impreza pod chmurką

Tak się bawiliście w weekend w Plenerze. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawił Lublin, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Wypadek w powiecie ryckim. Dwie osoby ranne

Wypadek w powiecie ryckim. Dwie osoby ranne

Dwie osoby zostały ranne w wypadku do jakiego doszło w sobotnie popołudnie w powiecie ryckim. Utrudnienia potrwają około 3 godzin.

Jagiellonia Białystok wygrała piłkarski turniej we Włodawie
Zdjęcia
galeria

Jagiellonia Białystok wygrała piłkarski turniej we Włodawie

Odlboje Jagielloni Białystok, aktualnych mistrzów Polski wygrali 17. Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS w Piłce Nożnej, organizowane w sobotę we Włodawie. Drugie miejsce zajęła ekipa z Białej Podlaskiej, a trzecie gospodarze, Włodawianka.

Wiktor Przyjemski i Bartosz Bańbor świetnie zaprezentowali się w I półfinale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów

Wiktor Przyjemski o krok od wygranej w półfinale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów

Świetny występ Wiktora Przyjemskiego w I półfinale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Młody żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin był o krok od wygranej na torze w Pilznie, gdzie dopiero po dodatkowym biegu przegrał z Villadsem Nagelem. Bardzo dobre, piąte miejsce w zawodach zajął za to Bartosz Bańbor

Ratują dzikie zwierzęta i zostali za to docenieni

Ratują dzikie zwierzęta i zostali za to docenieni

W 2017 roku dwójka osób z województwa lubelskiego założyła stowarzyszenie pomagające dzikim zwierzętom. Dzisiaj zostali docenieni w akcji ogólnopolskiego programu śniadaniowego.

Pacjenci dłużej skorzystają z darmowych badań

Pacjenci dłużej skorzystają z darmowych badań

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o przedłużeniu profilaktycznego programu, w ramach którego pacjenci za darmo mogą wykonać m.in. wybrane badania krwi.

"Serce mi pęka" - Wisła Puławy traci trenera przed nowym sezonem

"Serce mi pęka" - Wisła Puławy traci trenera przed nowym sezonem

Wciąż nie wiadomo w jakiej lidze w przyszłym sezonie występować będzie Wisła Puławy. Wiadomo jednak, że zespołu nie poprowadzi już Mikołaj Raczyński. 32-latek z Puław odchodzi jednak z poczuciem dobrze wykonanej pracy, bo sportowo utrzymał zespół na szczeblu centralnym

Huczwa Tyszowce jednak nie znalazła środków na grę w Hummel IV lidze

Hummel IV liga bez dwóch kolejnych klubów

Przed sezonem 24/25 w Hummel IV lidze stawka coraz bardziej się wykrusza. Najpierw gruchnęła wiadomość, że z występów na tym poziomie wycofał się Kryształ Werbkowice. A w sobotę, już oficjalnie o rezygnacji z gry poinformowała również Huczwa Tyszowce.

II etap Tour de Pologne Women z Krasnegostawu do Kraśnika dla Holenderki Laury Molenaar
ZDJĘCIA
galeria

II etap Tour de Pologne Women z Krasnegostawu do Kraśnika dla Holenderki Laury Molenaar

Po pierwszym, lubelskim etapie Tour de Pologne Women liderką była Stina Kagevi ze Szwecji. W sobotę najlepsza okazała się za to Holenderka Laura Molenaar. I to ona w sobotę założyła żółtą koszulkę liderki. Drugie miejsce zajęła Polka Katarzyna Wilkos. W sumie, w najlepszej dziesiątce znalazły się trzy Biało-Czerwone.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium